Agile Extension – BABOK w zwinnym świecie

„A Guide to the Business Analysis Body of Knowledge®” (znany powszechnie jako BABOK) to niewątpliwie świetne, obszerne i uznane źródło wiedzy i dobrych praktyk dotyczących Analizy Biznesowej. Moim zdaniem powinien się z nim zapoznać każdy analityk.

Można spotkać się z zarzutami, że BABOK nastawiony jest na tradycyjne metodyki wytwarzania oprogramowania, stawia na etapowość i formalizację, a zatem ciężko jest odnieść jego treść do metodyk zwinnych (ang. Agile). Jakkolwiek, moim zdaniem, zarzut ten nie jest do końca prawdziwy, odpowiedzią na stojącą za nim potrzebę jest wydane rozszerzenie „Agile Extension to the BABOK® Guide”.

Agile Extension to the BABOK® Guide – czym jest?

Jest to rozszerzenie BABOK opracowane wspólnie przez IIBA oraz Agile Alliance. Zaangażowanie organizacji Agile Alliance wskazuje na jednoznaczne nakierowanie treści na metodyki zwinne. I rzeczywiście tak jest.

Agile Extension nie jest tak obszernym dziełem jak „główny”, BABOK (ma około 115 stron + załączniki). Wydaje się zatem dość przystępną i niezbyt rozległą pozycją.

Co w nim znajdziemy?

Oczywiście wstęp zawierający, znany z BABOK, Podstawowy Model Koncepcyjny (ang. Core Concept Model) i jego odniesienie do świata Agile. Dalej znajdziemy opis tego, czym jest Zwinny Sposób Myślenia (ang. The Agile Mindset). Składają się na niego między innymi Pryncypia Agile (ang. Principles of Agile Business Analysis).

Agile Extension to the BABOK® Guide zawiera opis Analizy Biznesowej w trzech horyzontach: Strategy, Initiative oraz Delivery. Zawiera również opis 24 technik, które mogą skutecznie wykorzystane w „zwinnej” Analizie Biznesowej na różnych horyzontach. Znajdziemy opisy zarówno popularnych technik Backlog Refinement, Reviews czy Behaviour Driven Development, jak i tych nieco bardziej egzotycznych jak np. Kano Analysis lub Real Options. Kilka z opisywanych w Agile Extension technik, związanych jest również z niezwykle popularymi w metodykach zwinnych User Stories.

Agile Extension to the BABOK® Guide – certyfikacja

Oczywiście, wraz z wydaniem rozszerzenia BABOK, IIBA opracowało również odpowiednią możliwość certyfikacji. Jest to certyfikat (IIBA®-AAC) Agile Analysis Certification. Egzamin składa sę z 85 pytań i trwa 2 godziny. Co ciekawe, można go zdawać zdalnie. Wystarczy komputer i kamera internetowa.

Moje rekomendacje

  • Jeśli jesteś Analitykiem Biznesowym i pracujesz w Agile, zapoznaj się z Agile Extension to the BABOK® Guide
  • Szczególną uwagę zwróć na Principles of Agile Business Analysis oraz opisy technik