Analityk Biznesowy w IT – jak nim zostać?
W poprzednich artykułach opisałem moją subiektywną wizję tego czym zajmuje się Analityk Biznesowy oraz jakie powinien mieć umiejętności. Jak nim zostać? Jaki jest optymalny sposób na rozpoczęcie kariery Analityka Biznesowego w świecie IT? O tym mówi poniższy artykuł.
Analitycy Biznesowi wywodzą się zazwyczaj z jednego z dwóch światów, świata technologii lub świata biznesu. Ci ze świata technologii to często osoby o wykształceniu informatycznym, planujące od początku karierę analityka, lub przekwalifikowani przedstawiciele innych zawodów informatycznych (testerzy, deweloperzy, specjaliści od wdrożeń itp.) Odrębną grupę stanowią analitycy bez formalnego wykształcenia informatycznego, pracujący wcześniej jako specjaliści w konkretnych dziedzinach i posiadający szeroką wiedzę domenową.
Niezależnie od tego, jaka jest Twoja dotychczasowa ścieżka kariery, jeśli planujesz karierę jako Analityk Biznesowy, poniższe rady mogą być dla Ciebie przydatne.
Poznaj teoretyczne podstawy
Można by było krótko streścić ten akapit słowami „przeczytaj BABOK”, ale byłoby to nadmiernym uproszczeniem. Chodzi o to, aby swoją wiedzę budować na solidnych podstawach. Planując karierę Analityka Biznesowego, warto zapoznać się z teorią i specjalistyczną terminologią. Dobrym źródłem tego typu wiedzy jest oczywiście BABOK, powszechnie uznane i poważane źródło. Innym potencjalnym źródłem jest Sylabus IREB. IREB (International Requirements Engineering Board) to obok IIBA (International Institute of Business Analysis) drugie, również powszechnie uznane stowarzyszenie związane z Analizą Biznesową.
Odpowiednie fundamenty, w postaci dobrze ustrukturyzowanej wiedzy teoretycznej, pozwolą na łatwe i efektywne przyswajanie wiedzy, w tym również wiedzy praktycznej dotyczącej poszczególnych technik i narzędzi. Zapoznanie się z tzw. dobrymi praktykami już na początku kariery pozwoli na uniknięcie częstych błędów i szybkie osiągnięcie wysokiego stopnia profesjonalizmu.
Zdobądź certyfikat
Skoro już mamy wiedzę, to warto ten fakt podkreślić i odpowiednio zakomunikować zdobywając certyfikat. Posiadanie certyfikatu jest oczywiście potwierdzeniem wiedzy, ale też udowodnieniem faktu, że poważnie traktujemy naszą karierę w Analizie Biznesowej i w pełni się w nią angażujemy.
Obie wspomniane wyżej instytucje (IIBA oraz IREB) przygotowały odpowiedni poziom certyfikacji, przeznacozny dla analityków na wstępnym etapie kariery, lub dopiero ją planujących.
ECBA (Entry Certificate in Business Analysis™)
IIBA oferuje certyfikację na poziomie ECBA. Jak sama nazwa wskazuje jest to podstawowy (wejściowy) certyfikat dla Analityków Biznesowych. Bazuje oczywiście na BABOK.
Aby zdobyć certyfikat, należy spełnić następujące warunki:
- Zarejestrować się na stronie IIBA i wypełnić swój profil
- Zgromadzić 21 'Professional Development (PD) hours’, co zwykle odpowiada 21 godzinom profesjonalnych szkoleń
- Zaakceptować warunki opisane w dokumentach ’Code of Conduct’ oraz ’Terms and Conditions’
- Zdać egzamin
Egzamin:
- Składa się z 50 pytań
- Trwa 60 minut
- Bazuje na BABOK
- Odbywa się on-line
- Jest w języku angielskim
Próg zdania egzaminu niestety nie jest oficjalnie podawany. Informacje o opłatach związanych z certyfikacją można znaleźć tutaj.
CPRE (Certified Professional for Requirements Engineering) Foundations Level
Certyfikatem oferowanym przez IREB i przeznaczonym dla początkujących analityków jest CPRE Foundation Level, czyli certyfikat na poziomie podstawowym. Zakres wiedzy niezbędny do zdobycia certyfikatu jest definiowany przez Sylabus IREB. Jest on dostępny zarówno w języku angielskim, jak i polskim (oraz wielu innych).
Aby zbobyć certyfikat, należy spełnić następujące warunki:
- Zdać egzamin
Egzamin:
- Składa się z około 45 pytań
- Trwa 75 minut
- Bazuje na Sylabusie IREB
- Odbywa się w jednym z certyfikowanych, współpracujących z IREB centrów
- Jest w języku angielskim lub polskim (dostępne są też inne języki)
Aby zdać, należy zdobyć minimum 70% dostępnych punktów. Informacje o opłatach związanych z certyfikacją, można znaleźć tutaj.
Postaw na język angielski
Planując karierę Analityka Biznesowego należy postawić na dobrą znajomość języka angielskiego z kilku względów. Po pierwsze na rynku IT jest sporo firm i projektów, w których język angielski jest głównym językiem komunikacji. Nawet jeśli projekt jest w całości realizowany w Polsce, często jest on przeznaczony na zagraniczny rynek i przynajmniej część interesariuszy ulokowana jest w obcym kraju. Bez dobrej znajomości języka angielskiego Analitykowi Biznesowemu raczej trudno będzie pełnić swoją rolę.
Drugim, ważnym powodem jest fakt, że duża część publikacji branżowych i wartościowych źródeł jest dostępna tylko w języku angielskim (np. BABOK). Pewna część publikacji bywa tłumaczona, w bardziej lub mniej udany sposób, niemniej jednak dużo lepiej czytać je w oryginale. Pozwala to na lepsze zapoznanie się z branżową terminologią, w dużej mierze bazującą i tak na języku angielskim.
Uzupełnij braki w wiedzy
W jednym z poprzednich artykułów opisałem główne obszary wiedzy, przydatne w Analizie Biznesowej. Co w przypadku, gdy stwierdziliśmy, że jednej lub kilku kluczowych umiejętności nam brakuje? Możliwości uzupełniania wiedzy jest bardzo wiele.
Studia
Oczywistym miejscem poszukiwania wiedzy są uczelnie. Sporo z nich oferuje kierunki związane pośrednio lub ściśle z Analizą Biznesową. Z pewnością studiując informatykę, znacząco rozwiniemy swoje umiejętności techniczne, poznamy zagadnienia związane z projektowaniem aplikacji, językami programowania etc. Studiując zarządzanie, zapewne zetkniemy się z modelowaniem procesów, analizą organizacji itp. Z tematyką pośrednio związaną z Analizą Biznesową zetkniemy się również studiując kierunki ekonomiczne.Coraz więcej uczelni oferuje również studia podyplomowe związane z Analizą Biznesową. Przykładem może być Politechnika Wrocławska, oferująca studia podyplomowe na kierunku „Analiza biznesowa i systemowa”. Zdecydowanie jest to dobra i efektywna forma zdobycia wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia kariery lub ugruntowania i usystematyzowania wiedzy już posiadanej.
Literatura
Podstawową pozycją literacką dla każdego obecnego i przyszłego Analityka Biznesowego powinien być „A Guide to the Business Analysys Body of Knowledge”, czyli popularny BABOK. Im wcześniej się z nim zapoznamy tym lepiej dla nas, jakości naszej pracy i naszej kariery.
Istnieje wiele innych pozycji literackich, zarówno w języku polskim, jak i angielskim poświęconych analizie Biznesowej. Dotyczą one dobrych praktyk, technik, modelowania etc. Lista polecanych pozycji, wraz z krótkimi opisami będzie prezentowana w serii artykułów z kategorii Polecane publikacje.
Szkolenia
Rynek szkoleń poświęconych Analizie Biznesowej stale się rozwija. Istnieje wiele firm oferujących szkolenia autorskie lub bazujące na uznanych standardach (głównie standardach opracowanych przez IIBA lub IREB). Niektóre ze szkoleń są certyfikowane przez wymienione organizacje i pozwalają przygotowanie się do egzaminów certyfikacyjnych lub zdobycie punktów, wymaganych do uzyskania certyfikatu.
Eventy i spotkania
Organizowane są liczne spotkania i eventy poświęcone tematyce Analizy Biznesowej. Ich listę można znaleźć na odpowiednich stronach internetowych i profilach na Facebooku. Zwykle tego typu wydarzenia zawierają krótki wykład / prelekcję wprowadzającą do tematu oraz dyskusję pomiędzy uczestnikami. Zawsze jest to okazja do ciekawej i produktywnej dyskusji oraz poznania innych punktów widzenia lub zapoznania się z doświadczeniami innych osób.
Oczywiście świetnym źródłem wiedzy są też blogi 🙂 W internecie znaleźć można co najmniej kilka wartych uwagi.
Pierwsza praca
Finalnym krokiem rozpoczęcia kariery jako Analityk Biznesowy jest oczywiście zdobycie odpowiedniej pracy. Niestety część firm wymaga kilkuletniego doświadczenia, co jest niemałym problemem dla osób rozpoczynających karierę. Na szczęście to się zmienia i być może na skutek coraz to większego zapotrzebowania na pracę Analityków Biznesowych, firmy coraz to bardziej otwierają się na tzw. „Juniorów”, czyli osoby dopiero rozpoczynające pracę jako Analityk Biznesowy. Osoby takie są często traktowane jako inwestycja, która na początku wymaga pewnych nakładów w postaci szkoleń, nadzoru i pomocy w realizacji zadań, ale długofalowo przynosi zyski w postaci dobrze wykwalifikowanego pracownika, efektywnie realizującego swoje zadania.
Firmy otwarte na zatrudnianie początkujących Analityków Biznesowych można znaleźć na portalach publikujących oferty pacy IT. Na szczęście dla początkujących, ogłoszeń dotyczących „Juniorów” zdaje się być coraz więcej.
Moje rekomendacje
- Jeśli planujesz karierę Analityka Biznesowego, zacznij od zdobycia podstawowej wiedzy teoretycznej
- Jeśli posiadasz już podstawową wiedzę w dziedzinie Analizy Biznesowej, zidentyfikuj ewentualne braki i postaraj się je uzupełnić
- Wybierając się na studia, zwróć uwagę na renomę uczelni, profile wykładowców, a przede wszystkim na program i skonfrontuj go ze swoimi oczekiwaniami
- Zapoznaj się z polecaną literaturą dotyczącą tematów takich jak: modelowanie, współpraca z interesariuszami, techniki zbierania i opisywania wymagań etc.
- Zdobądź certyfikat – potwierdzi to Twoją wiedzę i zaangażowanie
- Ucz się języka angielskiego – możliwe, że będzie niezbędny, gdy rozpoczniesz pracę jako Analityk Biznesowy