Angielski w pracy analityka biznesowego

Nie jest tajemnicą, że w branży IT dominuje język angielski. Jest to obecnie język globalnej komunikacji. Technologie, na których opierają się projekty IT również są rozwijane globalnie. Często pracują przy nich międzynarodowe zespoły, zatem jeżeli chcielibyśmy do jednego z nich dołączyć, niezbędna staje się znajomość języka wspólnego dla wszystkich członków takiej grupy.

Wielu analityków biznesowych realizuje swoje zadania w branży IT, a więc opanowanie języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację może przynieść sporo korzyści również tej grupie specjalistów. O jakich korzyściach mowa? Kilka z nim przedstawiam poniżej.

Polskojęzyczny zespół?

Nawet jeśli pracujemy na co dzień w polskojęzycznym zespole, to technologie, które wykorzystujemy są globalne. Dokumentacja techniczna jest pisana po angielsku i nawet jeśli istnieją jej tłumaczenia, to należy mieć do nich ograniczone zaufanie. Zresztą najlepszym dowodem na wszechobecność angielskiego w projektach IT jest ogromna ilość wyrażeń, które przeniknęły już do naszej analitycznej codzienności. I tak piszemy user stories, przeglądamy backlog, rozmawiamy z Product Ownerem czy przygotowujemy test cases. Nawet jeżeli jako puryści językowi konsekwentnie będziemy stosować w tych przypadkach polskie odpowiedniki, to znajomość angielskich pojęć jest niezbędna, ponieważ zdecydowanie ułatwia branżową komunikację.

Anglojęzyczne materiały

Dobry specjalista chce się rozwijać, a to cecha charakteryzująca ogromną większość analityków biznesowych. Tymczasem materiały istotne z punktu widzenia pracy analityka są przeważnie dostępne tylko po angielsku. Wystarczy wspomnieć specyfikację BPMN, BABOK – czyli zbiór podstawowych technik i najlepszych praktyk z zakresu analizy biznesowej czy też specyfikację UML. Egzaminy z tych obszarów odbywają się po angielsku. Po angielsku jest również dostępna większość materiałów i tutoriali, które pomagają się do nich przygotować.

Opanowanie angielskiego umożliwia nie tylko zdobywanie uznanych certyfikatów. Możemy uczestniczyć w międzynarodowych konferencjach, webinarach i korzystać z niezliczonych anglojęzycznych materiałów dostępnych online. Dobra znajomość języka oznacza także praktyczne umiejętności cenione w codziennej pracy, takie jak swobodna rozmowa z zagranicznymi klientami, prowadzenie spotkań po angielsku czy analiza oryginalnej dokumentacji.

Znajomość angielskiego się opłaca

Znajomość angielskiego w pracy analityka zwyczajnie się opłaca. Inwestowanie w rozwój i wspomniane wyżej kompetencje niejednokrotnie przekładają się na awans. Ponadto płynna komunikacja w języku angielskim otwiera nam drzwi do pracy dla globalnych organizacji i pozwala na udział w międzynarodowych projektach, co najczęściej jest równoznaczne z wyższymi zarobkami.

Uczestnictwo w międzynarodowych przedsięwzięciach to jednak nie tylko lepsze stawki, ale też szansa na znaczne poszerzenie analitycznych horyzontów. Znajomość angielskiego daje nam wgląd w to, jak przebiega realizacja projektów w innych krajach i kulturach. Takie doświadczenia i networking mogą zaprocentować na dalszym etapie kariery.

Last but not least: aby przekonać się, że warto szlifować nie tylko swój analityczny warsztat, ale również znajomość angielskiego, wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracę na popularnych portalach. Wymagana dobra znajomość tego języka w pracy analityka biznesowego staje się normą, a często całe ogłoszenia są po prostu formułowane po angielsku. Po angielsku przebiega też znaczna część rozmowy kwalifikacyjnej. Podsumowując, naprawdę warto zainwestować w dobrą znajomość języka obcego. (A najlepiej kilku – co sprawdziło się akurat w moim przypadku.)

Moje rekomendacje

Aby dobrze opanować język angielski i móc się w nim swobodnie komunikować, regularnie rozwijaj wszystkie kompetencje językowe:

  • Słuchanie

Codziennie poświęć na to chwilę, niech angielski leci choćby w tle. Internet daje nam morze możliwości: oglądaj swój ulubiony serial na Netflixie w oryginalnej wersji, słuchaj ulubionej muzyki czy podcastu po angielsku.

  • Czytanie

Lubisz wiedzieć, co się dzieje na świecie? Świetnie! Po przeczytaniu wiadomości po polsku sprawdź, co o tym piszą również na BBC czy CNN. A oglądając seriale po angielsku nie zapomnij włączyć angielskich napisów – zdziwisz się, jak dużo będziesz rozumieć.

  • Mówienie

Practice makes perfect. Świetną okazją do wykorzystania angielskiego w praktyce są branżowe spotkania i konferencje. Zabieraj głos po angielsku przy każdej okazji. Wyrażaj swoje zdanie na spotkaniach. To trudne, ale im więcej będziesz mówić, tym większej nabierzesz wprawy w komunikacji.

  • Pisanie

Rób notatki po angielsku, pisz maile, podsumowania spotkań. Udzielaj się na forach albo zacznij pisać bloga… o tym, jak uczysz się angielskiego. Pisanie pozwala nam lepiej sformułować myśli, ponieważ możemy się dłużej zastanowić nad odpowiednim zdaniem czy słowem.

W dzisiejszej rzeczywistości jest wiele wspaniałych możliwości praktycznej nauki języka angielskiego. Warto ćwiczyć go na tematach, które nas interesują i ważne, żeby robić to regularnie. Good luck!

Małgorzata Trzaska

Business Analyst