Certyfikacja – w oczach analityków

Miałem ostatnio okazję porozmawiać z Karoliną Zmitrowicz o certyfikacji w obszarze analizy biznesowej oraz inżynierii wymagań. Mowa była o tym, czy warto uzyskać certyfikat, a jeśli warto to kiedy i dlaczego. Poruszyliśmy również temat różnych ścieżek i rodzajów certyfikacji. Zapraszam do obejrzenia całości (link poniżej).

Streszczenie

Certyfikacja bazuje zazwyczaj na standardach branżowych. Przykładem mogą tu być standardy opracowane przez IIBA lub IREB. Uzyskanie certyfikatu nie jest gwarancją wiedzy, ani tym bardziej umiejętności. Jednak uprawdopodabnia fakt, że dana osoba zapoznała się z odpowiednimi standardami na tyle, że zdała dotyczący ich egzamin.

Wspomniane standardy powstają jako wypadkowa opinii, doświadczeń i przemyśleń różnych specjalistów. Chcąc być uważanym za eksperta w danej dziedzinie, warto się z nimi zapoznać oraz poddać je krytycznej analizie. W końcu warto bazować nie tylko na własnych, ale również na cudzych błędach i doświadczeniach.

Czy certyfikat pomaga w karierze?

Oczywiście nie ma gwarancji, że posiadając w CV odpowiednie certyfikaty szybko awansujemy lub drastycznie zwiększymy swoje zarobki. Za to, z całą pewnością, posiadanie certyfikatu jest atutem i może pomóc nam się wyróżnić wśród innych kandydatów na dane stanowisko lub podczas awansów wewnątrz organizacji.

Czy warto uzyskać certyfikat jeśli chcemy się przebranżowić?

Uzyskanie certyfikatu udowadnia, że poważnie taktujemy zmianę branży. Wskazuje, że kandydat chcący się przebranżowić i zostać analitykiem biznesowym lub inżynierem wymagań poniósł pewien wysiłek, zapoznał się ze standardami oraz prawdopodobnie posiada określony zasób wiedzy.

W oczach pracodawcy, uzyskanie certyfikatu oznacza, że od kandydata można oczekiwać znajomości określonego zasobu wiedzy, terminologii i odpowiednich praktyk. Jeśli z rozmowy kwalifikacyjnej wynika, że zdanie certyfikatu nie polegało wyłącznie na „wykuciu” pewnych informacji, ale stoi za tym ich zrozumienie, z pewnością jest to duży atut.

Całość nagrania

Powiązane artykuły